Kultowo

Przywracamy kultową historię ...

Wpis

czwartek, 14 lipca 2011

Guma Turbo

Wśród wielu gum do żucia, które pojawiały się na naszym rodzimym rynku w latach 90-tych ubiegłego stulecia, ta jedna śmiało może kandydować do miana najpopularniejszej. I nie chodzi tu o jej smak czy unikatowy wygląd. Guma do żucia TURBO swoją popularność zawdzięczała przede wszystkim obrazkom z wizerunkami najróżniejszych marek samochodów. 

Guma Turbo (lata 1989-2007)

Kto z nas nie pamięta szaleństwa w jakie wprawiało wszystkich kolekcjonowanie co raz to nowych obrazków z najróżniejszymi modelami samochodów? Samo kolekcjonowanie to jedno, zabawa zaczynała się w momencie uzbierania kilku takich samych obrazków. Wśród dzieciaków w różnym wieku rozkwitł swego rodzaju wewnętrzny rynek rządzący się prostą zasadą wymiany jednego obrazka posiadanego np. w liczbie sztuk trzy, na inny, którego w swojej kolekcji próżno było szukać. Zabawa ta wydawała się nie mieć końca, gdyż producent gumy TURBO, firma KENT, z każdym nowy rokiem wypuszczała na rynek, nową partię gum, z kolejną kolekcją najróżniejszych samochodów, motorów, skuterów, a nawet rowerów. Systematyka kolekcji gumy TURBO wyglądała następująco. Seria gum Turbo (w sprzedaży w Polsce od 1989-1992). Seria Turbo Classic (w sprzedaży w Polsce w latach 1997-1998). Seria Turbo Sport (w sprzedaży w Polsce od 1998 do 2007). Seria Turbo Super (2003-2007). Początkowo obrazki były prostokątne, od 2003 roku ze względu na mniejsze wymiary gum, wprowadzono obrazki kwadratowe. Oprócz serii Classic, wszystkie pozostałe kolekcje posiadały opis najważniejszych parametrów prezentowanego samochodu, ścigacza, skutera itp. 

Swego czasu w naszym kraju istniało kilka fan clubów zrzeszających miłośników gumy TURBO. Kilkukrotnie spotykali się oni na organizowanych przez siebie zjazdach. Obecnie pamięć o tej fascynującej gumie do żucia zdaje się powoli odchodzić do lamusa, choć na aukcjach internetowych takich jak allegro do dziś można kupić całe jej kolekcje. Cena tych kolekcji waha się od 30 do nawet 350-400 zł, co nie odstrasza potencjalnych kolekcjonerów, którzy chętnie je kupują. 

Firma KENT oficjalnie zaprzestała produkcji gumy do żucia TURBO w 2007 roku, po wypuszczeniu na rynek ostatniej kolekcji. Oficjalnie powodem zaprzestania produkcji był spadek sprzedaży związany spadkiem zainteresowania wśród młodzieży tego rodzaju słodyczami. Nieoficjalnie wśród młodzieży chodziła niechlubna fama głosząca, że związki użyte do produkcji gumy TURBO są rakotwórcze, co na pewno w pewnym stopniu wpłynęło na znaczący spadek jej popularności. Jak ta plotka ma się do rzeczywistości pozostaje do dziś tajemnicą. 

Fakt pozostaje jednakowoż faktem - gumie TURBO należy się niewątpliwie zaszczyt bycia uznanym za KULTOWĄ. 

                                

  

Link do ciekawego artykułu na temat rzekomej rakotwórczości gumy do żucia TURBO.  (http://atrapa.net/legendy/rakoguma.htm)

Strona główna YouTube

Film z kultowymi obrazkami gumy do żucia TURBO


Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
czwartek, 14 lipca 2011 00:13

Polecane wpisy

Kalendarz

Luty 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

free counters


Opcje Bloxa